Oscarul pentru cea mai buna actrita intr-un rol secundar i-a revenit lui Allison Janney

Ceremonia de decernare a celor mai importante trofee din industria filmului american, aflata la cea de-a 90-a editie, s-a incheiat, iar Gala & Castigatorii Oscar 2018 au fost cu adevarat o surpriza de neuitat.

“The Shape of Water, semnata de regizorul Guillermo del Toro, cu cele mai multe nominalizari, a castigat marele trofeu, in ciuda procesului intentat pentru incalcarea drepturilor de autor. Acuzatorii sustin ca subiectul filmului seamana cu intriga unei piese de teatru din 1969, semnata de dramaturgul american Paul Zindel.

Gala & Castigatorii Oscar 2018 reprezinta, de departe, cel mai fastuos eveniment organizat in capitala mondiala a filmului. Scena de la Dolby Theatre din Los Angeles a fost decorata cu 45 de milioane de cristale Swarovski de designerul Derek McLane. Acesta a mers pe decor abstract, modern si futurist. Arcada scenei s-a asemanat cu o geoda, elementul preferat de designer. “Este vorba mai mult despre lumina si gradul de reflexie, decat de o anumita perioada din istoria artei”, a explicat McLane, care a gandit scena ca fiind o “sculptura din sticla zdrobita”.

Gazda evenimentului a fost si in acest an Jimmy Kimmel, care a spus inainte de Gala & Castigatorii Oscar 2018 ca nu va aborda subiectul hartuirii sexuale, de care sunt acuzati Harvey Weinstein, Kevin Spacey si alti pioni importanti din lumea filmului american. Cu toate acestea, Jimmy, facand referire la “The Shape of Water”, povestea fantastica a unei menajere mute care se indragosteste de o creatura marina cu aspect uman, a spus ca isi vor aminti cu totii de anul trecut ca fiind anul cand barbatii au dat-o in bara atat de rau, incat femeile au inceput sa se intalneasca cu pesti.

Marele premiu a fost anuntat de cuplul de actori Warren Beatty si Faye Dunaway, starurile filmului “Bonnie and Clyde” (1967), cei care, cu doar un an in urma, au reusit sa incurce plicurile cu castigatori.

Dupa decernarea premiilor, invitatii au participat la banchetul organizat cu prilejul acestei gale, unde au avut parte de un meniu excentric, poleit cu aur. Conceput de celebrul chef austriac Wolfgang Puck, meniul a cuprins peste 50 de preparate, inclusiv mini-antreuri, de exemplu, ravioli cu mazare, morcovi si trufe negre, parfe de caviar cu praf din aur comestibil de 24 de carate si “macarons” inspirate de cocteiluri ca negroni si mojito. Sampania a fost furnizata de crama regizorului Francis Ford Coppola.

Trofeele acordate la Gala & Castigatorii Oscar 2018

Cel mai bun film

The Shape of Water – Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Celelalte nominalizari

Lady Bird – Eli Bush, Scott Rudin, Evelyn O’Neill

Phantom Thread – JoAnne Sellar, Megan Ellison, Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi

The Post – Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg, Amy Pascal

Dunkirk – Christopher Nolan, Emma Thomas

Get Out – Sean McKittrick, Edward H. Hamm Jr., Jason Blum, Jordan Peele

Darkest Hour – Tim Bevan, Lisa Bruce, Douglas Urbanski, Eric Fellner, Anthony McCarten

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Peter Czernin, Graham Broadbent, Martin McDonagh

Call Me by Your Name – Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears, Emilie Georges

Cel mai bun actor in rol principal

Gary Oldman – Darkest Hour

Alte nominalizari

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Denzel Washington – Roman J Israel, Esq.

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

Cea mai buna actrita in rol principal

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Au mai fost nominalizate

Margot Robbie – I, Tonya

Sally Hawkins – The Shape of Water

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

Cel mai bun film strain

Una mujer fantástica

Celelalte nominalizari

L’insulte

The Square

On Body and Soul

Nelyubov

Cel mai bun scenariu original

Get Out – Jordan Peele

Celelalte nominalizari

The Shape of Water – Vanessa Taylor, Guillermo del Toro

The Big Sick – Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Lady Bird – Greta Gerwig

Cel mai bun documentar (scurtmetraj)

Heaven is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel

Celelalte nominalizari

Heroine – Elaine McMillion Sheldon, Kerrin James Sheldon

Traffic Stop – Kate Davis, David Heilbroner

Edith+Eddie – Thomas Lee Wright, Laura Checkoway

Knife Skills – Thomas Lennon

Cel mai bun actor in rol secundar

Sam Rockwell, Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Au mai fost nominalizati

Willem Dafoe – The Florida Project

Richard Jenkins – The Shape of Water

Christopher Plummer – All the Money in the World

Cele mai bune efecte vizuale

Blade Runner 2049 – Paul Lambert, Gerd Nefzer, Richard R. Hoover, John Nelson

Nominalizari

War for the Planet of the Apes – Daniel Barrett, Joel Whist, Joe Letteri, Dan Lemmon

Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Guy Williams, Daniel Sudick, Christopher Townsend, Jonathan Fawkner

Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Scott Benza, Jeff White, Michael Meinardus

Star Wars: The Last Jedi – Michael Mulholland, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan

Cel mai bun film de animatie (scurtmetraj)

Dear Basketball – Kobe Bryant, Glen Keane

Alte nominalizari

LOU – Dave Mullins, Dana Murray

Garden Party – Gabriel Grapperon, Victor Caire

Negative Space – Ru Kuwahata, Max Porter

Revolting Rhymes Part One – Jan Lachauer, Jakob Schuh

Cea mai buna actrita in rol secundar

Allison Janney – I, Tonya

Au mai fost nominalizate

Lesley Manville – Phantom Thread

Laurie Metcalf – Lady Bird

Mary J. Blige – Mudbound

Octavia Spencer – The Shape of Water

Cel mai bun montaj

Dunkirk – Lee Smith

Alte nominalizari

I, Tonya – Tatiana S. Riegel

Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – John Gregory

The Shape of Water – Sidney Wolinsky

Cel mai bun cantec original

Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez – Coco

Alte nominalizari

Justin Paul, Benj Pasek – The Greatest Showman

Diane Warren, Common – Marshall

Taura Stinson, Mary J. Blige, Raphael Saadiq – Mudbound

Sufjan Stevens – Call Me by Your Name

Cel mai bun film de animatie (lungmetraj)

Coco – Darla K. Anderson, Lee Unkrich

Celelalte nominalizari

The Boss Baby – Tom McGrath, Ramsey Ann Naito

Loving Vincent – Dorota Kobiela, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

The Breadwinner – Nora Twomey, Anthony Leo

Ferdinand – Carlos Saldanha

Cea mai buna coloana sonora

The Shape of Water – Alexandre Desplat

Alte nominalizari

Phantom Thread – Jonny Greenwood

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

Star Wars: The Last Jedi – John Williams

Dunkirk – Hans Zimmer

Cel mai bun mixaj de sunet

Dunkirk – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten

Alte nominalizari

Blade Runner 2049 – Doug Hemphill, Ron Bartlett, Mac Ruth

Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyce, Michael Semanick, Stuart Wilson, David Parker

Baby Driver – Mary H. Ellis, Tim Cavagin, Julian Slater

The Shape of Water – Glen Gauthier, Christian T. Cooke, Brad Zoern

Cel mai bun regizor

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Ceilalti nominalizati

Paul Thomas Anderson – Phantom Thread

Greta Gerwig – Lady Bird

Christopher Nolan – Dunkirk

Jordan Peele – Get Out

Cel mai bun scurtmetraj

The Silent Child – Chris Overton, Rachel Shenton

Alte nominalizari

The Eleven O’Clock – Derin Seale, Josh Lawson

Watu Wote: All of us – Katja Benrath, Tobias Rosen

DeKalb Elementary – Reed Van Dyk

My Nephew Emmett – Kevin Wilson Jr.

Cel mai bun documentar (lungmetraj)

Icarus – Dan Cogan, Bryan Fogel

Alte nominalizari

Abacus: Small Enough to Jail – Julie Goldman, Mark Mitten, Steve James

Visages villages – Agnès Varda, JR, Rosalie Varda

De sidste mænd i Aleppo – Kareem Abeed, Firas Fayyad, Soeren Steen Jespersen

Strong Island – Joslyn Barnes, Yance Ford

Cea mai buna imagine

Blade Runner 2049 – Roger Deakins

Alte nominalizari

The Shape of Water – Dan Laustsen

Darkest Hour – Bruno Delbonnel

Mudbound – Rachel Morrison

Dunkirk – Hoyte Van Hoytema

Cel mai bun montaj de sunet

Dunkirk – Alex Gibson, Richard King

Alte nominalizari

Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood, Ren Klyce

Baby Driver – Julian Slater

The Shape of Water – Nelson Ferreira, Nathan Robitaille

Blade Runner 2049 – Mark A. Mangini, Theo Green

Cel mai bun scenariu adaptat

Call Me by Your Name – James Ivory

Alte nominalizari

The Disaster Artist – Michael H. Weber, Scott Neustadter

Logan – James Mangold, Scott Frank, Michael Green

Mudbound – Dee Rees, Virgil Williams

Molly’s Game – Aaron Sorkin

Cel mai bun machiaj

Call Me by Your Name – James Ivory

Alte nominalizari

Victoria and Abdul – Loulia Sheppard, Daniel Phillips

Wonder – Arjen Tuiten

Darkest Hour – David Malinowski, Kazuhiro Tsuji, Lucy Sibbick

Cele mai bune costume

Phantom Thread – Mark Bridges

Alte nominalizari

Darkest Hour – Jacqueline Durran

Beauty and the Beast – Jacqueline Durran

The Shape of Water – Luis Sequeira

Victoria and Abdul – Consolata Boyle

Afla care au fost cele 10 tinute neinspirate purtate de vedete la premiile Oscar 2018!

Foto: GettyImages