Tine minte asta data viitoare cand cineva iti frange inima

inima franta
Cristina Tudor1
De Cristina Tudor
10 ian. 2019

E greu sa nu vezi totul in negru atunci cand lacrimile iti impaienjenesc ochii, dar sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le tii minte dupa fiecare despartire care doare.

Nu lasa durerea sa te transforme in alta persoana

General vorbind, nu reactionez bine la tragedii. Imi ascund emotiile atat de tare ca ajung sa ma uit in oglinda si sa nu ma mai recunosc. De aceea inteleg cum poate fi posibil sa ti se franga inima atat de tare incat sa ajungi sa te transformi in altcineva doar pentru a nu mai simti durerea. Devii furioasa, devii cinica, te transformi intr-o umbra a ceea ce ai fost. Dar cel mai pretios lucru care-ti ramane in urma unei despartiri esti chiar tu. Telurile tale, valorile tale, identitatea ta – pe acestea ar trebui sa le pretuiesti cel mai mult pentru ca la final de zi, asta e tot ce ai. Nu arunca bucati din tine doar pentru ca altcineva nu le-a vrut. Pretuieste lucrurile pe care le iubesti cel mai mult la tine pentru ca la un moment dat cineva se va indragosti exact de aceste calitati.

Exista un motiv pentru care majoritatea iubirilor nu dureaza

Urasc sa fiu ea cea realista (pentru ca nu sunt aproape niciodata), dar viata este despre evolutie si trebuie sa accepti faptul ca uneori unii oameni pur si simplu nu-si mai au locul in preajma ta si nici tu in a lor. Privind in urma, te imaginezi traind zi de zi, pentru tot restul vietii, cu prima persoana de care te-ai indragostit? Acelasi lucru se va intampla si cu barbatul dupa care suferi acum. Cresti constant, te transformi in cine trebuie sa fi, iar oamenii care obisnuiau sa-si aiba locul in viata ta se schimba si ei odata cu trecerea timpului. E normal, chiar daca doare, dar priveste lucrurile astfel: te indrepti catre ceva mai bun.

Adevarata iubire merita toata suferinta

Varianta oficiala a acestui truism suna un pic altfel – „merita sa astepti dragostea adevarata” – dar eu nu sunt de acord cu ea, pentru ca pur si simplu cred ca asteptarea nu te ajuta la nimic. Toti ducem vieti ocupate, pe repede inainte, iar imaginea cuiva stand si asteptand sa apara printul pe cal alb mi se pare invechita. Probabil vei intalni si vei iubi multi barbati inainte de a-l intalni pe cel cu care vei fi toata viata. O sa ti se franga inima de multe ori inainte ca cel potrivit sa ti-o repare. Lasa toate aceste experiente sa se intample. Simte durerea care vine cu fiecare relatie ratata, pentru ca intr-o zi te vei trezi si acest lucru nu se va mai intampla. E mult optimism orbesc in speranta ca, in ciuda suferintelor, toti asteptam acea mare iubire. Toti credem in ea.

Te bucuri de o gramada de alte relatii importante in viata

Obisnuiam sa fac greseala de a crede ca, pentru ca o legatura sa conteze in viata mea, trebuie sa fie romantica. Traim intr-o cultura ultra-sexualizata si romantata, asa ca singurul meu sfat pentru tine e urmatorul: nu crede tot ce vezi in comediile romantice. Te poti bucura de atat de multe relatii frumoase – cu prieteni, colegi de serviciu, familie. Nu te limita setandu-ti doar standarde romantice. Atata timp cat creezi conexiuni emotionale cu oamenii care te privesc cu iubire, platonica sau nu, nu esti niciodata atat de singura pe cat crezi.

E complet acceptabil sa plangi

Eu plang tot timpul. Plang la nunti, la inmormantari, plang chiar si atunci cand nu e deloc acceptabil sa plangi. Daca eu pot sa plang in masina, la doua noaptea, pentru ca cea mai buna prietena divorteaza, si tu poti sa plangi pentru ca cineva ti-a frant inima.

Emotiile nu sunt un lucru rau

Intr-un fel, cred ca suferinta din iubire e un lucru bun. Poti sa-ti petreci toata viata nesimtind nimic sau poti sa simti totul si sa imbratisezi si emotiile care dor. Cred ca suferinta din iubire iti arata ca ai avut curajul sa te deschizi in fata cuiva, ca ai fost suficient de increzatoare incat sa-ti pui fericirea in bratele cuiva. Tindem sa glorificam imaginea femeii puternice, care-si pastreaza calmul in fata oricarei tragedii si nu plange si nu sufera, dar eu aplaud exact inversul. Sa nu-ti fie rusine ca te-ai indragostit si sa nu-i invidiezi pe cei care fac tot posibilul sa-si protejeze inima de suferinta.

Esti mai mult decat fosta ta relatie

Inca un cliseu peste care dai in aproape orice comedie romantica. Dar oricat de invechit ar suna, are sens. Sunt atat de multe lucruri bune la tine care nu tin de relatia ta de iubire, iar acele lucruri vor continua sa existe si dupa despartirea voastra. Identitatea ta nu trebuie sa fie atasata de altcineva. Cred cu tarie ca cele mai bune parti ale noastre apar atunci cand suntem singuri si suferim. Nu esti definita de relatiile tale si oricat de violent ti-ar frange cineva inima, nu poate sa-ti fure lucrurile care conteaza cu adevarat pentru tine.

E doar un capitol intr-un roman

Fostul tau iubit e doar o pagina intr-un roman de sute de capitole. Sigur, e personajul principal in pagina aia, dar povestea – povestea ta – nu depinde de el. Cateva capitole mai incolo altcineva ii va lua locul. Notiunea de „fericiti pana la adanci batraneti” nu vine fara un pic de lupta, fara dificultati, asa ca gandeste-te la despartirea voastra ca la un hop care te directioneaza pe drumul corect.

Foto: Shutterstock.com